farmasi kampanya

Blog

Sağlıkla Işıldayan Bir Cilt İçin!

Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmanın ilk adımı hangi ürünleri kullanacağınızı bilmektir. Hangi ürünleri kullanacağınıza ise ancak cilt tipinizi belirleyerek karar verebilirsiniz. Eğer bir cilt analizi yaptırma imkanınız yoksa size evde kolayca cilt tipinizi öğrenebileceğiniz bir çözüm sunuyoruz.
Temel olarak cilt tiplerini 4 farklı başlıkta toplayabiliriz; Yağlı, karma, normal, kuru. Hava şartlarından ya da hormon dengelerindeki değişiklik sonucu zaman içinde cilt tipiniz değişebilir bu yüzden cilt bakımı rutininizi uygularken cildinizi gözlemleyip ihtiyaçlarınızı bu göre belirleyip değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, kışın havaların soğuması ile cildinizdeki nem oranı azalabilir ve yağlı olan cilt tipiniz kuruya dönüşebilir.
Evde Cilt Analizi
Analize başlamadan önce cildinizi bir temizleyici ile iyice yıkayıp bütün kir ve makyaj kalıntılarını temizleyin. Sonra bir havlu ile iyice kurulayıp yaklaşık 1 saat cildinize herhangi bir ürün uygulamadan ve mümkün olduğunca yüzünüze dokunmadan bekleyin. 1 saatin sonunda ince bir peçete ya da tuvalet kağıdını 3 parçaya bölüp; bir parçasını ile alnınıza burnunuza ve çenenize (T Bölgesi) sürün, diğer iki parçayı da yanaklarınıza.
Eğer peçetelerin her birinde yağ kalıntıları var ise;cildiniz yağlı
Eğer sadece T-bölgesindeki peçetelerde yağ var ise;cildiniz karma
Eğer peçeteler kuru ve cildiniz gergin ise;cildiniz kuru
Eğer peçetelerde herhangi bir yağ kalıntısı yok ve cildinizde yıkadığınız halinden bir değişiklik yok ise; cildiniz normal.

6 Tipik Makyaj Hatası ?

1. Cildi iyi nemlendirmemek
Makyajınızın cildinize oturmasını istiyorsanız, işin sırrı nemlendirici kullanmakta! Cilt tipiniz yağlı, karma, normal veya kuru, ne olursa olsun, makyajın homojen bir şekilde dağılması ve kalıp gibi durmaması için cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. 
2. Yanlış Fondöten Rengi Seçmek
Fondöten, cildin renk dengesini sağlayarak kusurları kapatan ve makyajın kalıcılığını arttıran bir üründür. Cildinizden çok açık veya koyu renkte fondöten seçmek ise son derece yapay bir görünüm yaratacaktır, bir diğer değişle yüzünüzde maske varmış gibi duracaktır.  
En önemlisi fondöten seçimi yaparken kesinlikle elinizde denememelisiniz. En doğru kısım boyun ve yüzün birleştiği çene kemiği bölgesinde fondötenin denenmesidir. Fondöteni bu bölgeye uyguladığınızda iyice dağıttıktan sonra yüzünüz ve boynunuzla uyumlu ise doğru yoldasınız! 
Peki, yazın bronzlaşınca ten renginiz değiştiğinde ne yapmalıyız?
Gene cilt tonunuza uygun bir fondöten seçmelisiniz veya koyu bir fondötenle, mevcut fondöteninizi karıştırıp, kendinize en uygun tonu yakalayabilirsiniz. 
3. Maskara Kullanımını Abartmak
Gözlerinizi ve bakışlarınızı daha vurgulayıcı hale getirmek için maskara kullanımı son derece önemlidir. Ancak maskara kullanımında aşırıya kaçmamanız gerekiyor. Üst üste sürülen maskara, kirpiklerinizin kurumasına, taş gibi sertleşmesine, kirpiklerinizin yoğun durması yerine yapışıp kümelenmesine neden olur. Bu sorunu engellemek için maskaranızın ilk katını uyguladıktan sonra kurumasını bekleyip, diğer katlara maskaranızı zig zag hareketlerle uygulayabilirsiniz. Maskaranın yapısı elverişliyse 3-4 kata kadar uygulayabilirsiniz, ancak katlar arasında kurumasını beklemek önemlidir. Maskarayı sürmeden önce kirpikleriniz temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Kirpik kıvırıcısı ile kirpiklerinizi kıvırarak maskaranın etkisini artırabilirsiniz. 
4. Yanlış Allık Uygulamak
Allığı, ten renginize uygun seçmeniz makyajınızı taçlandıracaktır. Allık seçimi ve uygulanışı son 
derece önemli! Allık uygularken yüz şeklinizi göz önünde bulundurmalısınız. Fırçanızla allığa 
dokunduktan sonra fazlalığı silkeleyin ve sonrasında uygulayın. Böylelikle doğal bir görünüm 
yakalayacaksınız. Eğer allığınız fazla geldiyse üzerinden hafifçe pudra geçerek, fazlalığı 
alabilirsiniz. 
Aşırı Pudra Kullanmak
Makyajı sabitlemek ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için pudra vazgeçilmezlerin arasında. Ancak çok fazla uygulandığında yüzünüzü oldukça yapay bir görünüme kavuşturabilir. Ayrıca göz çevresine fazla pudra uygulamak da cildi kurutarak kırışıklıkları öne çıkaracaktır. Eğer pudranız fazla geldiyse, herhangi bir peçete ile tampon hareketlerle azaltabilirsiniz. 
5. Aşırı Koyu Kaşlar
Kaşlarınızı belirginleştirmek için kendi kaş renginizden çok daha koyu bir renge boyamak sizi doğallıktan oldukça uzaklaştırarak, sert ve yapay bir görünüm kazandırır. 
Daha doğal bir sonuç için, kaş renginize en yakın veya bir ton açık bir farı bir fırça yardımıyla küçük ve yan hareketlerle kaşınızı doldurmalısınız. Ya da kaş renginizde ya da bir ton açık bir kaş kalemiyle yine kaş kıllarının yönünde küçük hareketlerle kaşlarınızı doldurup, belirginleştirebilirsiniz. En son kaş maskarasıyla kaşlarınızı sabitleyebilirsiniz.

Farmasi Kusursuz Cildin Peşinde!

Cildinize iyi bakın.
Cildinize ne kadar iyi bakarsanız, o kadar iyi görünürsünüz. Genetik faktörlerin dışında yeterli uyku, gün içerisinde içilen su, güneşten korunma, sigara ve alkolden uzak durma, sağlıklı besinler tüketmek son derece önemlidir. Bunların yanı sıra cildi her zaman temizlemek, arındırmak ve nemlendirmek son derece önemlidir!
Adım adım cilt bakımı
1. Temizleme: Temiz, kirden ve makyajdan arındırılmış bir cilt kuşkusuz cilt bakımının 
En temel adımıdır. Yüzünüzü günde 2 kez(sabah ve akşam) uygun bir temizleme ürünü ile yıkamanız ideal bir cilt temizliği için gereklidir.   
2. Tonik Kullanımı: Günlük bakımda tonik, yüzü temizledikten sonra en önemli ikinci bakımdır.
Kalan son makyaj kalıntılarını ve cildin gün boyunca maruz kaldığı kirlerden cildi arındırır ve gözenekleri sıkılaştırmaya yarar. 
3. Nemlendirme: Cildimizi nemlendirme temel bakımın en son adımıdır. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz, bu adım sizin oldukça önemli. Yağlı cilde sahipseniz de cildinizi nemlendirmeniz oldukça önemlidir, yalnızca yağsız bir formüle sahip nemlendirici kullanmanızı öneririz. Bu adımda yaşınıza ve cilt tipinize uygun, kremlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle güneş ışınlarının neden olduğu kırışıklıkları, güneş yanıklarını, kahverengi lekeleri vs önlemek için günlük nemlendiricilerde SPF koruma özelliğine dikkat etmelisiniz. Nemlendirici sürerken boynunuzu asla ve asla atlamayınız.
Göz kremi de göz çevresi bakımı için son derece önemlidir.
Yaşınıza uygun bir göz kremi ve nemlendirici krem kullanmaya özen gösterin.  

Diğer Adımlar; 
1. Serum: Kullandığınız nemlendirici krem yeterli gelmiyorsa serum da kullanabilirsiniz,
2. Peeling: Peeling cildi ölü hücrelerden arındırmak için önemli bir adımdır. Peeling işlemini haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.
3. Maskeler: Cilt tipinize göre nem maskesi, kil maskesi gibi ürünler tercih edebilirsiniz. Bu tür bir maske uygulama gereği hissediyorsanız yine haftalık bir düzene oturtmanız çok önemli.

Gece Makyajının Sırları?

Gece makyajı hakkında bilinmesi gerekenler ,
Gece katılacağınız davetlerde hiç şüphesiz ki şık kıyafetlerinizi tamamlayacak bir makyaja ihtiyaç duyarsınız. Gece makyajı, gündüz makyajına oranla daha çarpıcı renkler ve cesur çizgiler taşır. Belirgin gözler, belirgin dudaklar, gece ışıklarını yansıtacak tarzda pudra ve fondötenler en büyük yardımcınız! Gündüz ortamlarının sade ve pastel tonlarını; gece makyajında çarpıcı renkler, keskin kontür, yoğun eyeliner ve göz makyajı alır.
Gece makyajında bakışlarınızı ve göz renginizi ön plana çıkarabilirsiniz. Dumanlı göz makyajınızı biraz abartabilir, yoğun eyeliner ve hatta takma kirpiklerle bakışlarınızda dramatik ve çarpıcı bir etki oluşturabilirsiniz. Seçim sizin! 
Yoğun göz makyajı yaptıysanız, dudak makyajınızı nude tonlarda uygulayarak, gözlerinizdeki etkiyi alabildiğine ön plana çıkarabilirsiniz.
Uygun tonlarda bir kapatıcı ve fondötenle başlayacağınız gece makyajının ilk adımından sonra, yine gece ışıklarına uyumlu sabitleyici bir pudra, hem ışıkları doğru yansıtacak, hem de gece boyunca cildinizdeki yağlanmayı önleyerek matlık sağlayacaktır. Sıcak tonlarla yüzünüze boyut vermek isterseniz, bronz bir pudra kullanabilirsiniz. Elmacık kemikleriniz üzerine uygulayacağınız aydınlatıcı da ışıl ışıl parlayan bir cilt sunacaktır. Eğer göz makyajınızda yoğun ve keskin tonlar kullanmayacaksanız, tercihinizi çarpıcı, yoğun ve koyu rujdan yana kullanabilirsiniz.  
Bulunduğunuz ortamdaki ısı faktörünü de göz önünde bulundurarak, makyajınızın, sabahın ilk ışıklarına kadar size eşlik etmesini istiyorsanız, makyaj sabitleyici spreyle makyajınızı sabitleyebilirsiniz. Ve geceniz yıldızı sizsiniz!

Makyaj Temizleme Teknikleri?

Makyaj yaparken gösterdiğimiz özeni genelde makyajımızı temizlerken göstermiyoruz. Cilt tipine uygun ürünü bulduğumuzda bu sorunu çözdüğümüzü düşünsek de cildimizin ne kadar hassas olduğunu unutuyoruz.
Bu nedenle makyajımızı yaparken de makyajımızı temizlerken de olduğu gibi dikkatli davranmanız gerekiyor. Makyajınızı temizlemek için makyaj temizleme pamuğu ya da mendillerinden yararlanıyorsanız onları doğru kullandığınızdan da emin olmalısınız.  
Makyajınızı 3 adımda kolayca temizlemeniz mümkün!
Yüzünüzü temizlemeye alın bölgesinden başlamaya özen gösterin. Önce sağ-sol daha sonra aşağı-yukarı hareketlerle tüm bölgeyi tamamen temizleyin.
Göz bölgesinde daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bu hassas bölgeyi temizlerken yüzük parmağınızdan yardım alabilirsiniz. Bu parmağı tercih etmemizin nedeni ise yüzük parmağının diğer parmaklara göre daha az baskı yoğunluğuna sahip olması. Böylece daha yumuşak bir dokunuşla göz makyajınızı çıkarabilirsiniz.
Yüz makyajını çıkarmak için cilt tipinize uygun kullanacağınız temizlik ürünü ile dairesel hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru yapın. Böylece ciltte hapsolan bakteri, yağ ve kirden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
Tüm makyajınızı sildikten sonra yine cilt tipinize uygun seçeceğiniz bir tonikle yüzünüzü yıkamanız cildinizdeki gözeneklerin sıkışmasını sağlar. Bu işlemi gün içerisinde kirlenen cildinizi temizlemek için de kullanabilirsiniz. 

Bizi Sosyal Medya Sayfalarımızdan Takip Edebilirsiniz!

© Bu Site Farmasi Enternasyonal Resmi Web Sitesi Değildir.